Predávam nehnuteľnosť, alebo koho chráni EXKLUZÍVNA ZMLUVA

Pri predaji nehnuteľnosti svoju nehnuteľnosť inzerujeme prostredníctvom internetu, letákov, kartičiek, prípadne do tlače s laickými informáciami, s fotografiami s mobilu a vierou že ja predám sám. Cenu pre istotu navýšime a netrpezlivo čakáme...Divíme sa potom pri kúpe ako ceny nehnuteľnosti rastú a rastú. Pritom sami sme tvorcami a regulátormi cien.

Na to sa na nás začne valiť kopec telefonátov realitných maklérov, ktorí Vás chcú čo najskôr navštíviť. Väčšina príde s kamarátom, alebo kolegom ako s „ potencionálnym kupujúcim!“ ale... podpíšte hneď na mieste :

ZMLUVU O EXKLUZIVITE ? Pod vplyvom emócií z dobrej správy súhlasíte. A teraz to príde. Na druhý deň sa informujete, čo sa deje s kupujúcim? Dostanete spravidla odpoveď...žiaľ odstúpil od zmluvy! Strácate súkromie, strácate náladu. Čo teraz. Upísané realitnej kancelárii na 6 mesiacov. Iného záujemcu nemajú a vy bez nich predáte len s vysokou sankciou. Čo teraz? Zisťujete, že vás realitná kancelária nachytala. Čakáte 6 mesiacov vo viere.... snáď sa im to podarí. A už nikdy realitnú kanceláriu ! A to si uvedomujete ďalší fakt, koľko ďalších realitných maklérov inzeruje vašu nehnuteľnosť bez akejkoľvek zmluvy, s diametrálne odlišným popisom, len tak...veď sa dohodneme. A to všetko s cieľom predať čo najrýchlejšie a čo najdrahšie. Vaša nehnuteľnosť je inzerovaná chaoticky, viazaná na obdobie čakania na predaj, odsúdená na chátranie časom.
V tom zhone si ani neuvedomíte kto Vám volal, koľko kancelárii eviduje vo svoje databáze Vašu nehnuteľnosť, za akých podmienok ju ponúkajú a ako prezentujú Vašu nehnuteľnosť na predaj.
EXKLUZÍVNE áno, ale za podmienok rovných pre obidve strany. Ak sprostredkovateľ v dohodnutom termíne nepredá, má sa to považovať za porušenie a teda zaplatí sankciu tiež.
Pravidlo: Ak má pušku poľovník, dajme ju aj srnke.
Veď ak má realitný maklér ihneď záujemcu, môže predsa pristúpiť ku zmluve o budúcej zmluve, alebo kúpnej zmluve a nehnuteľnosť sprostredkovať ihneď, bez nátlaku a sankciou na vlastníka exluzívnou zmluvou, viazanou termínom pol roka a viac.

BROKER – REAL realitná kancelária trochu INAK zaviedla pravidlo: Exkluzivitu pri predaji nehnuteľnosti môže udeliť len klient a to svojim zvážením a rozhodnutím, predať nehnuteľnosť prostredníctvom jedného sprostredkovateľa.

..."Clara pacta - Boni amici"... Jasné zmluvy - dobrí priatelia